Kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna?

Kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna?

No i stało się. Auto nie nadaje się do dalszego użytkowania, a Ty stanąłeś przed trudnym wyborem – naprawiać je czy sprzedać w komisie? A może lepiej oddać na szrot? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna?.

Jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji?

Decyzja o tym, kiedy naprawa samochodu przestaje być opłacalna, jest trudna i wymaga rozważenia wielu czynników. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę koszt naprawy auta i zestawić go z ceną nowego pojazdu lub samochodu używanego w podobnym standardzie. Istotny jest wiek oraz stan samochodu. To właśnie te czynniki decydują o tym,  jak długo posłuży Ci auto po naprawie oraz czy będziesz miał możliwość odsprzedania go na rynku wtórnym.

Jeśli naprawa samochodu będzie kosztować prawie tyle samo, co zakup nowego lub używanego pojazdu, lepiej pozbyć się sentymentów i kupić inny samochód. Zwłaszcza, że zawsze istnieje ryzyko, że naprawa okaże się nieco droższa niż przewidywano lub że w niedalekiej przyszłości pojazd będzie ponownie wymagał ingerencji mechanika.

Wiek samochodu a opłacalność jego naprawy

Jeśli samochód jest stary i ma dużo przejechanych kilometrów, może być trudno znaleźć dla niego części zamienne. Rzadko dostępne części są też zwykle bardzo drogie. W takim przypadku naprawa jest bardziej kosztowna i ryzykowna. Może się bowiem okazać, że czas potrzebny na znalezienie potrzebnych elementów znacząco wydłuży oczekiwanie na naprawę. O ile samochód nie ma wartości kolekcjonerskiej, nie warto go wtedy naprawiać. Wyjątkiem od tej reguły  jest oczywiście sytuacja, gdy naprawa jest niewielka i nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Jeszcze jeden powód, dla którego naprawa auta może nie być opłacalna

Oddanie samochodu w ręce mechanika jest nieopłacalne również w sytuacji, gdy samochód jest używany tylko okazjonalnie. Być może warto wtedy zrezygnować z tak dużego wydatku – zwłaszcza, że w wielu polskich miastach przejazdy komunikacją miejską zajmują mniej czasu niż samochodem osobowym. Tak jest np. w znanej z ogromnych korków stolicy. Mieszkańcy Warszawy coraz częściej dojeżdżają do pracy metrem, szybką koleją miejską czy nawet tramwajem. Być może jest to opcja opłacalna również dla Ciebie.

Co zrobić, gdy nie opłaca się naprawiać auta?

Ogólnie rzecz biorąc, decyzja o tym, czy naprawa samochodu jest opłacalna, zależy od wielu czynników i trzeba dokładnie przeanalizować koszt naprawy oraz to, ile kosztowałby zakup nowego lub używanego samochodu zamiast naprawy. Ważne jest też, aby brać pod uwagę wiek i stan samochodu oraz to, jak często jest on używany. Jeśli wydaje Ci się, że naprawa będzie zbyt kosztowna lub nieopłacalna, skontaktuj się z zaufanym skupem aut uszkodzonych. W takim miejscu sprzedasz lub zezłomujesz samochód, a tym samym zyskasz miejsce w garażu i dodatkowy fundusz na poczet nowego auta.