Stało się – zdecydowałeś się na zakup samochodu z Anglii i chciałby odsprzedać go w skupie aut. Nie wiesz jednak, czy powinieneś zdecydować się na indywidualnego kupca czy też skup aut. Zanim do tego przystąpisz, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co powinieneś uważać podczas wykonywania transakcji.
Transport i ubezpieczenie
Jeśli Twoje auto aktualnie znajduje się poza granicami kraju, powinieneś zadbać o jego bezpieczny transport do Polski. Dopiero wtedy skorzystaj z wyceny samochodu. Pomimo że obecnie istnieją skupy, które oferują wycenę auta online, w trakcie przejazdu pojazd może ulec zniszczeniu, co wpłynie na jego ostateczną cenę. Z tego samego powodu rekomendujemy skorzystanie z profesjonalnych firm transportowych i dokupienie odpowiedniego ubezpieczenia na czas przejazdu do Polski.
Sprzedaż na części a sprzedaż w skupie
Z uwagi na relatywnie niskie ceny samochodów sprowadzanych z Anglii wielu właścicieli aut decyduje się na sprzedaż samochodu na części. Niestety nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre elementy „anglików” nie nadają się do instalacji w pojazdach wypuszczanych na rynek kontynentalny. Są to m.in.:
● reflektory,
● wycieraczki,
● części z układu wentylacyjnego,
● przekładnia kierownicza,
● lusterka zewnętrzne,
● a także panel klimatyzacji.
Jeśli dodatkowo zapotrzebowanie na części modelu auta, którym dysponujesz, jest małe, sprzedaż części może przynieść Ci wyłącznie straty materiale. Najlepiej jest wybrać się do renomowanego auto skupu, który szybko i legalnie odkupi samochód. Zyskasz wówczas pewność, że transakcja przebiega zgodnie z prawem, które, co ważne, zmieniło się wraz z odejściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Tego „anglika” nie sprzedasz w wielu skupach aut
Skoro mowa o Brexicie, to warto pamiętać o tym, że wraz z tym wydarzeniem, wartość niektórych aut się zmniejszyła. Wiąże się to z tym, że niektóre skupy w ogóle nie chcą ich nabywać. Dlaczego? Okazuje się, że wszystkie samochody używane, które zarejestrowano w Wielkiej Brytanii po 1. stycznia 2021 roku, nie spełniają norm unijnych. To oznacza, że nie przejdą badania technicznego i nie będzie można się nimi poruszać ani w Polsce, ani w pozostałych krajach UE. Z tego powodu sprzedaż tych samochodów jest znacząco utrudniona.
Cena auta
Tym sposobem przeszliśmy do najważniejszej kwestii związanej ze sprzedażą angielskiego auta w skupie – do wyceny. To właśnie na nią powinniśmy uważać najbardziej. Nieuczciwi handlarze mogą zaniżać ceny pojazdów z Wielkiej Brytanii. Jednym z profesjonalnych i najbardziej renomowanych skupów w okolicach Warszawy jest Auto skup 123, który oferuje wysokie ceny angielskich aut oraz:
● profesjonalną wycenę uwzględniającą wiele czynników,
● zapłatę od ręki przelewem lub gotówką,
● wycenę online oraz z dojazdem do klienta.