Co wpływa na wycenę samochodu w skupie aut?

Co wpływa na wycenę samochodu w skupie aut?

Wycena samochodu w skupie aut używanych bywa kontrowersyjna. Zarówno sprzedawca, jak i właściciel skupu dąży do tego, by jak najwięcej zyskać. Sprzeczność interesów kumuluje kłopoty, których jednak można uniknąć. W czasie negocjacji warto mieć świadomość, co determinuję cenę danego auta. Dzięki temu nie tylko zrozumiemy oczekiwania drugiej strony, ale też sami będziemy mogli trafniej  oszacować wartość sprzedawanego samochodu.

Jak wygląda sprzedaż samochodu w skupie aut?

Sprzedaż samochodu w skupie aut uszkodzonych nie zawsze przebiega tak samo. Wszystko zależy od tego, do jakiego skupu trafimy i jaki samochód oferujemy.  Generalnie możemy rozróżnić dwa typy auto skupów:

  • te, które zajmują się autami przeznaczonymi do kasacji lub sprzedaży na części,
  • oraz te, które skupują samochody w pełni sprawne lub lekko uszkodzone – nadające się do dalszej odsprzedaży.

To, z jakiego skupu skorzystamy, może mieć wpływ na sposób wyceny auta. W pierwszym przypadku duże znaczenie mają aktualne ceny złomu oraz zapotrzebowanie na konkretne części zamienne.

Skąd się bierze cena samochodu w skupie aut?

A co jeszcze wpływa na wycenę samochodu w skupie aut? Przede wszystkim model, jakim dysponujemy.  Rok produkcji, marka oraz wyposażenie. Nie bez znaczenia jest także stan techniczny i wizualny. Uwzględnia się nie tylko sprawność, ale też wygląd pojazdu – lakier, tapicerkę lub elementy plastikowe.  Przed wizytą w skupie samochodowym warto więc dokładnie wyczyścić samochód i usunąć ewentualne drobne usterki. Oprócz tego musimy wiedzieć, że osoba wyceniająca auto zwraca uwagę na moc silnika, rodzaj paliwa oraz parametry techniczne poszczególnych podzespołów, historię serwisowania i przebieg auta.

Czynników wpływających na wycenę w skupie jest oczywiście znacznie więcej i nie sposób wszystkich wymienić.  Bywa, że kwestia wyceny jest nieco bardziej skomplikowana. Przykładowo, jeśli auto jest bezwypadkowe, jego wartość automatycznie się zwiększa i odwrotnie – zmniejsza, gdy ma za sobą kilka incydentów. Jednak w przypadku, gdy samochód miał udokumentowaną sztuczkę, która została profesjonalnie naprawiona, cena nie ulegnie znaczącej zmianie. Wycena często zależy od niuansów. Wartość obniży choćby krótki termin ważności przeglądu lub ubezpieczenia OC. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy pojazd oryginalnie miał kierownicę umieszczoną po lewej czy po prawej stronie.

W pewnym sensie na cenę auta w skupie wpływają takie same czynniki jak na wycenę używanego pojazdu, który sprzedajemy na własną rękę.

Czy warto zdecydować się na wycenę i sprzedaż auta w skupie aut?

Zdecydowanie tak. Takie rozwiązanie to gwarancja otrzymania gotówki bez potrącania prowizji (jak w przypadku komisów). Jest szybkie i nie wymaga fachowej wiedzy na temat rynku motoryzacyjnego. Doświadczeni pracownicy skupów aut pomogą profesjonalnie wycenić auto, dzięki czemu unikniemy niedoszacowania jego wartości.

Sprzedaż w skupie jest też bardzo wygodna. Wystarczy, że zadzwonisz i telefonicznie opowiesz nam, jakie auto oferujesz – nie musisz ruszać się z domu. To my przyjedziemy do Ciebie, wycenimy pojazd i sporządzimy umowę kupna – sprzedaży.